LaVejanov Satanizam, teistički Satanizam i Luciferijanizam
Moderan Satanizam je izraz za širok spektar verovanja i različitih praksi. Sistemi verovanja mešaju kreativni izraz samocentrizma kako bi odbacili zapadne moralne zakone. Oni svi dele interesovanje za magiju.
Satanističke grupe
Sami satanisti variraju od pojedinaca do pojedinca koji jednostavno prate samoecentričnu filozofiju u njihovim organizovanim grupama. Postoji mnogo satanističkih grupa, od kojih je najpoznatija četa Sotone i Hrama seta. Oni prihvataju nizak nivo hijerarhijskog rukovodstva i široko raznovrstan skup religioznih praksi i uverenja.
Ove grupe slijede ono što zovu lijevi put, životni razgovori koji su, za razliku od Wicce i hrišćanstva, usredsređeni na samoopredeljenje i moć sebe, umjesto da se podvrgavaju superiornoj sili. Dok mnogi Satanisti veruju u natprirodno biće, oni vide svoj odnos sa njim više kao partnerstvo nego vladavinu boga nad subjektom.
Postoje tri glavna stila satanističke prakse – reaktivni, teistički i racionalni satanizam – i desetine manjih sekti koji prate puteve do prosvetljenja.
Reaktivni satanizam
Izraz „reaktivni satanizam“ ili „adolescentni Satanizam“ odnosi se na grupe pojedinaca koji usvajaju priče o dominantnoj religiji, ali invertiraju njegovu vrijednost. Dakle, Sotona je i dalje zli bog kao što je definisano u hrišćanstvu, ali onaj koji treba da se obožava umesto da ga se izbegava i plaši. U osamdesetim godinama, adolescentske bande kombinovale su obrnuto hrišćanstvo sa romantičnim „gnostičkim“ elementima, inspirisanim crnom metalnom rock muzikom i hrišćanskom zastrašujućom propagandom, igranim ulogama i groznim imidžama.
Nasuprot tome, najsavremenije „racionalističke i ezoterijske“ satanističke grupe su labavo organizovane s nizom moralnih vrednosti koje se eksplicitno fokusiraju na ovaj svet. Neki možda imaju više transcendentnu, duhovnu dimenziju koja bi mogla uključiti mogućnost posmrtnog života. Takve grupe imaju tendenciju da budu ekskluzivnije prirodni, a svi izbegavaju nasilje i kriminalne aktivnosti.
Racionalistički Satanizam: Crkva Sotone
Šezdesetih godina prošlog stoljeća pojavio se vrlo sekularizovan i ateistički tip satanizma pod rukovodstvom američkog autora i okultizatora Antona Szandora LaVeyeva. LaVey je stvorio „Satanijsku Bibliju „, koja je postala najoštrije dostupni tekst o satanskoj religiji. On je takođe formirao crkvu Sotone , koja je daleko najpoznatija i satanska organizacija.
LaVejanov Satanizam je ateistički. Prema LaVey-u, ni Bog ni Satana nisu stvarna bića; Jedini „bog“ u LaVejanovom satanizmu je sam Satanista. Umjesto toga, Satana je simbol koji predstavlja kvalitete koje su zagovarali Satanisti. Pozivanje imena Sotone i drugih infernalnih imena je praktično samo sredstvo u sataničkom ritualu.
U racionalnom satanizmu, ekstremne ljudske emocije moraju biti kanalisane i kontrolisane, a ne potiskivane i sramotne; ovaj Satanizam vjeruje da se sedam „smrtnih grehova“ treba smatrati akcijama koje dovode do fizičkog, mentalnog ili emocionalnog zadovoljstva.
Satanizam je proslava sebe. Ona ohrabruje ljude da traže sopstvene istine, prepuštaju se željama bez straha od društvenih tabua i sve do samog usavršavanja sebe.
Teistički ili Ezoterični Satanizam: Hram seta
Godine 1974. Michael Aquino, član Satana i Lilith Sinclair crkve, vođa grupe (grotto master) iz Nju Džersija, su formirali grupu „Hram seta“.
U rezultiranom teističkom satanizmu prepoznaje se postojanje jednog ili više natprirodnih bića. Glavni brat, koji se posmatra kao otac ili stariji brat, često se zove Satana, ali neke grupe identifikuju lidera kao verziju starog egipatskog boga Set. Set je duhovni entitet, zasnovan na drevnom egipatskom pojmu xeper , preveden kao „samoproizvođenje“ ili „samo-stvaranje“.
Bez obzira na biću i bića, niko od njih ne liči na hrišćansku satanu . Umjesto toga, to su bića koja imaju iste opšte kvalitete kao i simbolična Sotona: seksualnost, zadovoljstvo, snagu.
Luciferijanci
Pripadnici Luciferijanizma se vide kao zasebna grana satanizma koja kombinuje elemente racionalnih i teističkih oblika. U velikoj meri je teistička grana, mada postoje i oni koji vide Satanu (Lucifer) više kao simbolično nego stvarno biće.
Luciferijci koriste pojam „Lucifer“ u svom doslovnom smislu: ime znači “ light bringer “ na latinskom. Umesto da bude figura izazova, pobune i senzualnosti, Lucifer je stvorenje prosvetiteljstva, onog koji donosi svjetlo iz tame.
Luciferijanci traže znanja, nalaze se duboko u mraku misterije. Oni naglašavaju ravnotežu svetlosti i mraka i da jedna zavisi od druge. Dio tog svetla i mračnog uparivanja je duhovni i fizički oblik.
Dok se satanizam nalazi u fizičkoj egzistenciji, hrišćanstvo se više fokusira na duhovnost, Luciferijanizam je religija koja traži balans u oboje. Prepoznaje da je ljudska egzistencija presjek ove dve.
Anti-kosmički satanizam
Poznati i kao haos-gnosticizam, Misanthropic Luciferian Order i Hram crnog svetla, anti-kosmički satanisti veruju da je kosmički poredak koji je stvorio Bog izmišljotina i da je iza toga beskrajana stvarnost i bezobzirni haos. Neki od njegovih praktikanata kao što su Vexior 21B i Jon Nodtveidt iz Black Metal bend Dissection su nihilisti koji bi voleli da se svet vrati u haos.
Transcendentalni satanizam
Transcendentalni satanizam je sekota koju je stvorio Matt „The Lord“ Zane, režiser za odrasle, čiji je maraton satanizma došao do njega u snu nakon uzimanja droge LSD. Transcendentalni satanisti traže oblik duhovne evolucije, sa krajnjim ciljem svakog pojedinca o ponovnom ujedinjenju sa njegovim ili njenim unutrašnjim satanskim aspektom. Sataninski aspekt je skriveni deo sebe koji je odvojen od svesti, a vernici mogu pronaći svoj put do samog sebe praćenjem pojedinačno određenog puta.
Demonolatrija
Demonolatrija je u osnovi obožavanje demona, ali neke sekte vide svakog demona kao posebnu silu ili energiju koja se može iskoristiti za pomoć u ritualima ili magiji praktičara. Knjiga pod nazivom Moderna demonolatrija S. Konnolija navodi preko 200 demona iz mnoštva različitih religija, drevnih i modernih. Adherenti biraju da obožavaju demone koji odražavaju svoje osobine ili one sa kojima dele vezu.
Satanic Reds
Sotanski crveni pogledi Sotona kao mračnu silu koja je postojala od početka vremena. Njeni glavni zastupnik Tani Jantsang tvrdi da je pre-sanskritska istorija kulta i veruje da pojedinci moraju pratiti svoje čakre kako bi pronašli svoju unutrašnju silu. Ta unutrašnja sila postoji u svima, i pokušava se razviti prema okruženju svakog pojedinca. „Crvene“ su eksplicitno upućivanje na socijalizam: Mnogi satanički crvci podržavaju prava radnika da odbace svoje lance.
Hrišćanski zasnovani duotheizam i politeistički satanizam
Mala sekcija teističkog satanizma koju je objavila Satanist Diane Vera je hrišćanski duotheizam, koji prihvata da postoji rat između Hrišćanskog Boga i Sotone, ali oni podržavaju Sotonu. Vera sugeriše da se sekta zasniva na drevnim zoroastrijskim verovanjima o večnom sukobu između dobra i zla.
Još jedna granica teističnog Satanizma, politeističke grupe kao što je crkva Azazel, poštuju Satanu kao jednog od mnogih bogova.
Procesna crkva konačne presude
Poznata i kao Procesna crkva, procesna crkva konačne presude je verska grupa osnovana u Londonu 1960-ih godina od strane dva lica koja su izbačena iz crkve Scientology. Zajedno, Mary Ann MacLean i Robert de Grimston razvili su sami svoje prakse, zasnovane na panteonu od četiri boga poznatog kao Veliki Bogovi Univerzuma. Četiri Jehova, Lucifer, Sotona i Hrista, a niko nije zlo, umjesto toga, svako pokazuje različite obrasce ljudske egzistencije. Svaki član bira jednu ili dve od četiri koja je najbliža njihovoj ličnosti.
Kult Cthulhu
Na osnovu romana Lovecrafta, Cults of Cthulhu su male grupe koje su nastale sa istim imenom, ali imaju radikalno različite ciljeve. Neki veruju da je izmišljeno stvorenje stvarno i na kraju će dovesti do vremena haosa i neinhibiranog nasilja, koji će u tom procesu uništiti čovečanstvo. Drugi jednostavno se pretvaraju u filozofiju Cthulhu ili su posvećeni slavljenju Lovecraftove genijalnosti.
Izvor: https://bs.eferrit.com/